Як готуватись до ДПА

І. Розпорядок дня


Харчуватися слід три-чотири рази на день. Мед, горіхи, молочні продукти, риба м’ясо, овочі та фрукти забезпечать баланс інгредієнтів їжі в організмі й відновлять енергетичні витрати. Нормальний здоровий сон і відпочинок зменшать навантаження на нервову систему.

Не варто відмовлятись від звичних занять спортом, розмов по телефону – це буде своєрідним відпочинком. Слід пам’ятати про біоритмологічні особливості: “сова” неефективно працює о 6 – 8 годині ранку, а “жайворонок” навряд чи буде працездатним до 2 – 3 години ночі. В усіх людей рівень біологічної активності знижений із 17 до 18 години.

Можна вживати тонізуючі препарати, наприклад, із женьшеню. Каву краще пити вранці й небагато, лише для того, щоб прокинутися (для тих, хто звик саме так розпочинати свій день). Кава підсилює нервовість і тривожний стан у невпевнених у собі людей. Заспокійливі медичні препарати зовсім не потрібні. Їх можна вживати лише за призначенням лікаря.

ІІ. Правильна організація вивчення навчального матеріалу


Спочатку слід переглянути весь матеріал і розподілити його таким чином: якщо треба вивчити 100 питань за чотири дні, то в перші два дні вивчається 70% усього обсягу, третього дня – решта, четвертого – повторюють вивчене. При цьому складні теми варто чергувати з простішими – не обов’язково вчити всі питання поспіль.

Є й деякі психологічні закономірності, які слід враховувати:
 1. “Чинник межі”. Найкраще запам’ятовується інформація, викладена на початку і наприкінці тексту. Середина зазвичай швидко “вилітає” із голови. Тому під час запам’ятовування та повторення слід приділити увагу середині тексту.
 2. Повторювати треба не механічно, а вдумливо, зосередившись на змісті. Слід прочитати текст, повторити його вдруге, через 20 хвилин – утретє, а через 8 – 10 годин – учетверте, і ще раз через добу. Тільки після цього можна бути впевненим у тому, що інформація міцно “оселилася” в голові.
 3. Особливість “упізнавання”. Дивлячись на текст, відчуваєш, що колись це все бачив, читав, отож вирішуєш, що витрачати час на це питання не варто й можна переходити до наступного. Насправді ж це – несвідомий самообман. І якщо не вивчити уважно те, що здається таким знайомим, на іспиті можна не відповісти на таке “знайоме” запитання.
 4. Запам’ятати можна найкраще, якщо знати, що є “найближчим”: текст, рисунок, логічна схема, мовленнєве відтворення.
 5. Слід спробувати знайти щось цікаве у найнуднішому матеріалі, адже цікаве запам’ятовується набагато легше.

Можна готуватися до іспитів удвох, адже одна голова добре, а дві – краще. Підготовка до іспиту вдвох має свої переваги, якщо поставитися до цього серйозно й сумлінно. Учити разом не варто, а от повторювати навіть бажано. Це краще робити напередодні іспиту.

Готуватися можна й так: перший день – самостійне вивчення, другий – повторення й переказування один одному. Було б добре розділити теми за інтересами, за складністю, за ступенем засвоєння: один розповідає те, що другий раніше не вивчив.

Розповідати треба чітко, детально, емоційно. Можна проводити “репетиції” перед іспитом і наодинці: ставити собі запитання, уголос відповідати, привчатися слухати своє мовлення.

ІІІ. Шпаргалка – річ потрібна


Використання шпаргалок на іспиті найчастіше закінчується дуже сумно. Вони потрібні лише тим, хто краще запам’ятовує матеріал при конспектуванні, – викладений коротко (у вигляді тез), він краще тримається у пам’яті. Шпаргалки зручно перечитувати перед самим іспитом, а от брати на іспит не варто.

ІV. “Спокійно, тільки спокійно ”


Так завжди в екстремальних ситуаціях казав Карлсон. Слід скористатися його порадою. Адже нервують завжди ті, хто погано знає матеріал. Ті, хто зовсім нічого не знає, зазвичай спокійні. Ті, хто знає матеріал добре чи на середньому рівні, нажахані до останньої хвилини, поки не отримують оцінку.

Щоб подолати свій страх, можна розповідати самому собі вивчений матеріал, начебто на іспиті. Уявіть складну ситуацію на іспиті й знайдіть із неї вихід. Поставте самі собі підступні запитання й дайте на них відповідь – переборіть свій страх ще до іспиту. Згадайте випадки свого успіху, подумки відчуйте їх іще раз.

Спробуйте вдатися до аутогенного тренування. Складіть для себе формули, налаштуйтеся на те, що “у мене все вийде” й повторюйте ці слова перед сном. На іспиті не втрачайте самовладання у складний момент, хоч це й нелегко. Згадайте про почуття гумору – іноді воно виявляється і у екзаменаторів.

Складіть план відповіді на іспиті – це теж заспокоює.

V. Поради, як позбутися поганого настрою.


Ліків від поганого настрою немає, але можна подолати цю прикрість і без них. Найперше – треба виговоритися, тобто поговорити з подружкою чи другом, мамою чи татом.

Поганий настрій можна і приспати. Засніть хоч на півгодинки. Засинаючи, уявіть щось гарне, і побажайте, щоб воно наснилося. А прокинувшись, усміхніться. Можна походити босоніж по землі, траві або легенько пострибати, уявляючи себе деревом, що пускає міцне коріння у землю. Якщо тепло й сухо, полежіть на землі, “послухайте” її пісню, казку, шепіт – це вже хто що почує.

Частіше всміхайтеся – поганий настрій усміхнених людей не любить

VI. Підтримка батьків – один із чинників успіху!


Емоційний батьківській захист – велика підтримка перед іспитом. Можна взяти білети до театру, просто погуляти, поговорити про життя: це заспокоює.

Мета кожного учня – скласти іспит якнайкраще. А оцінка залежить від двох різних чинників: знань і вміння поводитись на іспиті.

 1. Майте вигляд впевненої у собі людини.
 2. Спрямуйте розмову в потрібне русло.
 3. Не втрачайте самовладання, якщо не знаєте питання.
 4. Ведіть із викладачем діалог.
 5. Змінюйте перебіг думок, перебудовуйте розмову у сприятливому напрямі.
 6. Вдягніться на іспит охайно.
 7. Говоріть неголосно, але чітко й упевнено, усміхайтеся.
 8. Налаштуйтеся на неодмінний успіх, особливо на першому іспиті.
 9. Продумайте поведінку і стиль розмови з викладачем.
 10. Будьте спокійні і зосереджені на змісті відповіді.
 11. Забудьте про образи на вчителів, батьків, узагалі відстороніться од усього непотрібного.
 12. Заспокойте себе тим, що завтра буде день без іспиту, тому сьогодні слід себе показати якнайкраще.
Кiлькiсть переглядiв: 13